Yandex küresel rekabette Bing’i geride bıraktı

Search Engine Watch, Comscore verileri üzerinden yaptığı araştırmada arama motoru pazarındaki son verileri ortaya koydu. Rusya‘nın arama motoru devi Yandex, küresel pazar payını %2,8‘e yükselterek Microsoft’un arama motoru Bing‘i geride bıraktı.

Geçen sene Kasım-Aralık ayları arası dönemdeki verilerin paylaşıldığı araştırmada Yandex, küresel çapta 4.8 milyar sorgu alarak pazardan %2.8‘lik pay aldı ve pazarda dördüncü sıraya yükseldi. Bing ise 4.4 milyar sorgu alarak, pazardan %2.5‘lik pay aldı. Ancak bu rakamlar Bing’in dördüncülükte tutamadı ve bing beşinci sıraya geriledi.

Öte yandan arama motoru pazarının lideri tahmin edebileceğiniz gibi Google oldu. Küresel çapta 114.7 milyar arama sorgusu yapılan Google’ın pazar payı %65.2 olarak araştırma sonuçlarındaki yerini aldı. İkinci sıradaysa Çinli arama motoru Baidu bulunuyor. Bu dönemde 14.5 milyar arama sorgusuna sahip olan şirket, pazardan %8.2‘lik pay aldı. Yahoo ise 8.6 milyar arama sorugusuyla %4.9‘lük payın sahibi oldu.

Bu arada Yandex’in yaklaşık 145 milyon nüfusa sahip olan Rusya’nın açık ara pazar lideri olduğunu belirtelim. Geçen yıl Ekim ayında Yandex, Rusya’daki arama moturu pazarının %60.7‘sine hitap etmişti. Google’ın Rusya’daki pazar payı ise %26.4seviyesinde bulunuyor.

%65′lik pay ile Google’ın egemen olduğu bir pazarda geriye kalan dört şirket, pastanın %35′lik bir dilimini paylaşıyor. Buna rağmen Yandex’in son bir yıldır özellikle agresif büyüme politikasıyla pazara yeniden rekabet ortamını getirmeye başladığını görüyoruz.

Türkiye’de Google’a rakip olarak görülen tek arama motoru şeklinde lanse edilen Yandex’in Türkiye faaliyetleri ile ilgili, daha önce yazdığımız yazıya buradan göz atabilirsiniz.

Arama motorları arasındaki rekabetin en fazla internet kullanıcılarına yarar sağlayacağını düşünüyoruz ve önümüzdeki süreçte rekabetin daha da kızışacağını tahmin ediyoruz. Sizce Yandex’in Google’ın yerini alması mümkün mü?

Kayıt Ol

En son haberlerimizi e-posta kutunuzdan almak istiyorsanız, sadece bültenimize abone olun.

Firma

Lacivert Bilişim Hizmetleri ve Tanıtım Tic. Ltd. Şti.

Visa Master SSL

Kayıt Ol

En son haberlerimizi e-posta kutunuzdan almak istiyorsanız, sadece bültenimize abone olun

Firma

Lacivert Bilişim Hizmetleri ve Tanıtım Tic. Ltd. Şti.

Visa Master SSL

Tüm hakları saklıdır.